The Second Global Society of Tigrean Scholars Grand Conference

Programs Schedule

 

“Quo Vadis Tigrai”?

(ትግራይ ካበይ ናበይ)

 

 

Towards Building Sustainable & Knowledge-Based Economy and Society in Tigrai”

 

28th July – 1stAugust 2019

Mekelle, Ethiopia

Plenary sessions

 

 

 

                                                                       WELCOME CEREMONY

                            SUNDAY 28th JULY 2019 (ሓምለ 21, 2011)            Venue: Mititku Haile Hall

 

 
Time Program/ Activity Responsible Body Moderator/Chair Rapporteurs  
08:30-0835 Opening Ceremony Organizing Committee  

Organizing Committee

 

 

 

Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
08:36-08:45 Welcome to TGC-2019 Local Organizing Committee Chair  
08:46-08:55 Welcome Speech GSTS Board Chair  
08:56-09:15 Opening Speech Guest of Honor)  
09:16-09:30 Conference Program Overview and Expected Outcomes Scientific Committee  
10:31-10:50 Health Break Organizing committee      
PLENARY SESSION-I

Governmental, Non-Governmental  and Civil Organizations

 
10:51- 11:50 Endowment Fund for Rehabilitation of Tigrai (EFFORT) EFFORT Delegate(s)  

 

 

Prof. Kindeya G/hiwot

Amb. Seyoum Mesfin

 

 

 

 

Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
11:51-12:30 Interactive Discussion    
12:31-13:30 Lunch Break Organizing committee  
13:31-13:50 Interactive Discussion (cont.)    
13:51-14:00 Tigrai Development Association TDA Delegate  
14:01-14:10 Relief Society of Tigrai (REST) REST Delegate  
14:11-14:30 Interactive Discussion    
PLENARY SESSION-II

Tigrai-Based Universities, Sectoral Institutions and Related Bureaus

 
14:31-14:45 Mekelle University University President  

 

Prof. Mitiku Haile

Dr. Amb. Hailemichael Abera

 

 

 

 

Dr. Mehari Yismaw

Mr. Nuru Seid

14:46-15:00 Aksum University University President
15:01-15:15 Adigrat University University President
15;16-15:30 Raya University University President
15:31-15:45 Adwa Pan-African University University President
15:46-16:00 Tigrai Institute of Policy Studies Institute Head
16:01-16:20 Health Break Organizing Committee
16:21-16:35 Tigrai Science and Technology B. Bureau Head
16:36-17:00 Tigrai Statistical Agency Agency Head
17:01-17:30 Interactive Discussion Participants
PLENARY –III: THEMATIC AREAS DELIBERATIONS

WEDNESDAY, 31st JULY  2019 (ሓምለ 24, 2011)

 
Time Program/ Activity Responsible Body Moderator/Chair Rapporteurs  
08:30-08:45 Health (Services, Education and Technology) Thematic Area Chair(s) Prof. Kindeya Gebrehiwot Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
08:46-09:00 Education, Quality Assurance, Human and Knowledge Development/Management Thematic Area Chair(s)  
09:01-09:15 Tourism Development, Branding and Management/Culture and Heritages Thematic Area Chair(s)  
09:16-10:00 Interactive Discussion    
10:01-10:20 Health Break Organizing Committee      
10:21-10:35 Agriculture, Livestock, Food Security and Poverty Reduction Thematic Area Chair(s) Dr. Birhanu Gebremedhin

Sessions Ms

Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
10:36-10:50 Landscape Restoration, Natural Resources and Management, Environmental Protection and Climate Adaptation Thematic Area Chair(s)  
10:51-11:05 Geo-information, Earth Observatory Transformation, Water Resources Development and Management Thematic Area Chair/Rapporteur  
11:06-12:30 Interactive Discussion    
12:31-13;30 Lunch Break Organizing Committee      
13:31-13:45 Manufacturing, Industrialization, and Mineral Resources/Business Development, Investment, financing and Entrepreneurship Thematic Area Chair/Rapporteur Dr. Abraham Tekeste Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
13:46-14:00 Transport, Urban and Regional Planning and Development Thematic Area Chair/Rapporteur  
14:01-14:15 Information Communication Technology and Digitalization Thematic Area Chair/Rapporteur  
14:16-14:30 Energy and Energy Security Thematic Area Chair/Rapporteur  
14:31-16:00 Interactive Discussion    
16:01-16:20 Health Break Organizing Committee      
16:21-16:35 Leadership, Governance, Peace, Security and Justice Thematic Area Chair/Rapporteur Mr. Redae Haleform Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
16:36-16:50 Gender, Youth Development and Vulnerable Populations Thematic Area Chair/Rapporteur  
16:51-17:05 Media and Social Transformation Thematic Area Chair/Rapporteur  
17:06-17:30 Interactive Discussion    
THURSDAY, 1st  AUGUST 2019 (ሓምለ 25, 2011)  
PLENANRY SESSION-IV:

CURRENT STATE OF THE REGION, NATIONAL, HORN AFRICA AND INTERNATIONAL AFFAIRS

 
08:30-09:00 Current Developments and the Way Forwards  on  Regional state, Federal, and the Horn of Africa Affairs Tigrai Regional Government Dr. Fisseha Haftetsion Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
09:01-09:30 Perspectives on the state of the Federation, Horn of Africa and the  Global Affairs Invited Speaker

 

 
 

09:31-10:00

Reflection on Regional, National, Horn of Africa and International Political Affairs Lead Discussants from Regional Government and  Panelists  
10:01-10:20 Health Break Organizing Committee      
10:21-12:30 Interactive Discussion Chaired by Regional Government TBA-M Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
12:30-13:30 Lunch Break Organizing Committee      
13:31-14:30 Interactive Discussion (cont.) Chaired by Regional Government TBA-M Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
PLENARY SESSION-V:

HARNESSING UNTAPPED DIASPORA RESOURCS/ COMMUNITY: OPPORTUNITIES,CHALLENGES; LEARNED CURVES etc.

 
14:31-15:00 Economic and Social  Contribution/Development: Remittance, Investment, Innovative Mobilization of Resources, Tourism, etc. Invited speaker-1 Mr. Daniel Assefa Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
15:01-15:30 Knowledge/Capacity Building: Effective Partnership/  Networking, Technology/ Knowledge Transfer, Research & Development and Mentoring Programs etc. Invited Speaker-2  
15:31-16:00 Existing Policies, Reforms, and Structures, Politics etc.: Regional, National/ Federal, Diplomacy/ Advocacy, Image Building/ Branding and International Learned Lessons Keynote Speaker  
16:01-16:20 Health Break Organizing Committee      
16:21-16:50 Reflection on Diaspora Contributions     Keynote Experts/Discussants Mr. Daniel Assefa

 

Dr. Tesfay Mesele

Dr. Abate Kasahun

 
16:51-17:20 Interactive Discussion  
PLENARY SESSION-VI: CONFERENCE CLOSING CEREMONY  
17:21-17:30 5 Day Conference Communiqué/Resolution Chief Rapporteur Dr. Gebrekidan Gebresilassie    
17:31-17:40 Vote of Thanks, Concluding Remarks and Ways Forwards GSTS and Conference Organizing Committee  
17:41-17:55 Ways Forward by the Academia Quadruple Helix Academia Quadruple Helix Sector  
17:56-18:10 Ways Forward by the Tigrai Institute for Policy Studies Tigrai Institute for Policy Studies  
18:11-18:30 Closing Remark by the Tigrai National Regional Government Guest of Honor)  
18:31 Closing Ceremony Organizing Committee      

 

 

DETAILED SCHEDULE of PARALLEL SESSION

“Agriculture, Food Systems and Policy”

29 – 30 JULY 2019; Venue: MU-Hall –
Time Program/ Activity Presenter/

Discussants

Moderator(s) Rapporteur(s)
PARALLEL SESSION [29th JULY]: Agriculture Policy, Food Systems, Soils and Crop Production
08:30-08:50  Registration Organizing Committee    
 

08:50-09:00

Program Overview and expected Outputs Dr Guush Berhane

 

 

Dr Berhanu Gebremedhin

Dr Berhanu Gebremedhin

 

 

Dr Zenebe Gebrezgabiher

Dr. Gebrehawaria Berihu;

Mr. Halemariam Tekie

 

09:00-09:10

Opening Remarks Invited Guest

Dr Atinkut Mezgebo

09:10-09:30 Agriculture Policy, Institutions, and Markets Dr Guush Berhane
09:30-10:50 Towards Nutritious, Safe and Sustainable Food Systems in Tigrai Dr. Sarah Teweldeberhane

 

9:50 – 10:20 Health Break Organizing Committee
 

10:20 -10:50

Strategic priorities of Agriculture Policy and Food Systems for Tigrai Dr Zaid Negash

Dr Afeworki Mulugeta

Dr Enqubahri Kahsay

10:50 -12:30 Interactive Discussion

and summary of action points

Participants
12:30-14:00 Lunch Break Organizing committee    
14:00-14:20 Soil Fertility and Soil Health Dr Fisseha Hadgu  

 

Pro. Mitiku Haile

 

 

Dr Kassa Teka

Dr Abraha Kidanemariam

 

14:20-14:50

Strategic priorities of soils in Tigrai: what needs to be done in the years to come? Discussants

Dr Gebreyohanes Girmay

Dr Tigis Araya

Dr Bereket Hailesilassie

14:50-15:30 Interactive discussion and summary of action points Participants
15:30-15:50 Transforming crop productivity in Tigrai  

Dr Berhanu Abrha

Dr Yemane Tsehaye/

Dr Kidane Georgis

Hadush Tsehaye/

Daniel Gebrekidan

15:50 -16:20 Strategic priorities of crop production in Tigrai: what needs to be done in the years to come? Discussants

Prof. Fotien Abay

Dr Girmay Tesfay

Dr Kiros Meles

16:20 –16: 40 Health Break Organizing Committee
16:40-17:20

 

Interactive discussion and summary of action points Participants

 

         
PARALLEL SESSION [30th JULY]: Livestock Production and Horticulture
8:30 – 08:40 Program Overview and expected Outputs Dr Solomon Abera  

 

 

Dr Berhe Gebrezgabiher

 

 

 

 

Dr Gebremeskel

8:40 – 8:50 Opening Remarks Dr Berhe Gebrezgabiher
8:50- 9:10 Poultry Dr Yohannes Tekle
9:10 – 9:30 Apiculture Dr Gebreamlak Bezabih
9:30 – 9:50 Red Meat Dr Zelalem Tesfay
9:50 – 10:10 Health Break Organizing team
10:10 – 10:30 Dairy Dr Awet Estifanos/Dr Berihu Gebrekidan
10:30 – 10:50 Fishery Mr. Mulugeta Gebremariam
10:50 – 11:10 Feed Dr Teferi Aregawi
11:10 – 11:30 Health Dr Birhanu Hadush
11:30 – 11: 50 Breed improvement Dr Kahsa Tadel/Dr Gebretinsae Mezgebe
 

11:50 – 12:30

Strategic Priorities of the Livestock Sector in Tigrai Discussants

Dr Aklilu Hailemichael

Dr G.yohannes Berhane

Dr Mekonnen Teferi

Dr Yaynshet Tesfay

12:30 – 14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00 – 15:00 Interactive Discussion

and summary of action points

Participants
15:00 – 15:20 Horticulture Dr Getachew Hiruy Dr Gebremedhin Woldewahid Dr Alemtsehay Tsegay

Dr Gebremedhin Teklehaimanot

15:20 – 15:40 Strategic Priorities of Horticulture Sector in Tigrai Discussants

Dr Berhan Mengesha

Dr Zenebe

15:40 -16:30 Interactive discussion and summary of action points  

Participants

 

 

Program Schedule for Parallel Session

 Manufacturing, Investment, Business Development and Mineral Resources

29th JULY 2019 Venue- MU-Hall

 
Time Program/ Activity Presenter/Discussants Moderator(s)) Rapporteur(s)  
08:30-08:40 Opening/Introductory session Invited Guest

Dr. Abraham Tekeste

Dr. Mulu Gebreyesus

 

Dr. Temesgen Berhane

Dr. Mulualem Gebregergis

 
08:40-08:55 Program Overview and expected outputs Dr. Gebrekidan  
08:55-09:25 Tigrai Manufacturing, investment and Mineral Resources: present status Quo, plan and existing regulations Dr. Mebrahtu Meles  
09:25-09:45 Industrial Finance Corporation for Tigrai Dr. Abrar Fitwi  
09:45-10:00 Discussants/experts Dr. Gebrehiwot A.

Dr. Atakilty

Mr. Daniel Assefa

 
10:00-10:40 Interactive discussion Participants.  
10:40-11:00 Health Break Organization Committee  
11:00-11:20 Supporting the implementation of investment and export commission of Tigrai Dr. Berihu Assefa Dr. Kidanemariam B

 

TBA  
11:20-11:35 Discussants/experts Dr. Zaid Negash

Dr. Kelali Adhana

 
11:35-12:20 Interactive Discussion Participants    
12:20-14:00 Lunch Break Organization Committee  
14:00-14:20 Managing Mineral Resources of Tigrai Dr. Solomon G.

 

Dr. Miruts Hagos TBA

 

 
14:20-14:35 Discussants/experts Dr. Kassa Amare

Mr. Kiros Negash

TBA

Dr. Mulu/Dr. Berihu  
14:35-15:15 Interactive Discussion

 

Participants      
15:15-15:35 Technologies for Improving Traditional Harvesting methods in Tigrai Mr. Abraham W/Silassie Dr. Major Riesom Weldegergis

 

TBA  
15:35-15:50 Discussants/experts Dr. Solomon G/her

Dr. Hailekiros Sibhato

 

 
15:50-16:30 Interactive Discussion Participants    
16:30-16:45 Health Break Organizing Committee  
16:45–17:05 Collective Diaspora Investment in productive sectors Dr. Maru Aregawi Dr. Berihu Assefa

 

TBA  
17:05–17:20 Discussants/experts Dr. Kidanemariam B

Mr. Gebremedhin G

TBA

   
17:20-18:00 Interactive discussion Participants    
PARALLEL SESSION:Manufacturing, Investment, Business Development and Mineral Resources

30th JULY 2019 Venue: MU-Hall

 
08:30-08:50 Maximizing Employment from Investment and Economic Growth in Tigray Mr. Mekonnen Tesfay Dr. Girmay Tesfay TBA  
08:50-09:05 Discussants/experts Dr. Abdelkadir Kedir

Dr. Shishay Amare

Dr. Kinfe Tsegay

   
09:05-09:45 Interactive discussion Participants    
09:45-10:05 Special talk/lecture on selected issues Mr. Newai Gebreab. Dr. Abrar Fitwi TBA  
10:05-10:20 Discussants/experts Dr. Mulu Ketsela

Dr. Tadese G.

TBA

     
10:20-10:35 Health Break Organizing Committee  
10:35:11:15 Interactive Discussion Participants   TBA  
11:15-12:30 Identifying Key Prioritized deliverables (Wrap-up of all sessions) Participants Dr. Mulu Gebreyesus

Dr. Berihu Assefa

TBA  
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee  
14:00-16:00 Discussion on Key Recommendations and outcomes Presenters Discussants & sector offices Dr. Berihu/Dr. Mulu TBA  
16:30-16:45 Health Break Organizing Committee
16:45-19:00 Discussion on  Key recommendations and outcomes continued Dr. Berihu/Dr. Mulu TBA  

 

 

DETAILED SCHEDULE of PARALLEL SESSION

Land restoration, Natural resources management and Climate change

“Towards creating Green, Sustainable and Productive Landscapes in Tigray”

SUNDAY, 29th-30th JULY 2019  Venue: MU-Hall – 4
Time Program/ Activity Presenter/

Discussants

Moderator(s) Rapporteur(s)
08:30-08:50  Registration Organizing Committee    
 

08:50-09:00

Program Overview and expected Outputs Dr Aster Gebrekirstos

 

Prof. Emiru Berhane

 

Mr. Kinfe Mezgebe

Mr. Gebrehiwot Hailemariam

 

 

09:00-09:10

Opening Speech Invited Guest

Prof.  Kindeya Gebrehiwot

09:10-09:40 Tigrai natural resource management and land restoration: opportunities and challenges Mr.  Kiflom Abbadi
09:45-10:20 Global Trends & Experiences in Land Restoration, Natural Resources Management : lessons learned, Viable Approaches in View of Tigrai Dr. Aster Gebrekirstos

 

10:20-10:45 Health Break Organizing Committee   Mr. Kinfe Mezgebe

Mr. Gebrehiwot Hailemariam

 

 

10:45-11:05

Expert and farmers Discussants

How to address the challenges related to

Incentive, Information, investment, Institution

Dr Debalkew Berhe

Mr. Aba Hawi

Mrs. Haregu

Prof. Emiru Berhane

 

11:05-12:30 Interactive Discussion

and summary of action points

Participants
12:30-13:50 Lunch Break Organizing committee    
Part II: Approaches for creating Green, Sustainable and  productive Landscapes
14:00-14:20 Creating Commercial nurseries, tissue cultures, plantations and woodlands and creating value chains Dr. Debesay Senbetu check his father’s name

Mr.  Hiluf add father’s name

Mr.  Niguse Hagazi

Mr. Hagos Mohammed

  Mr. Kinfe Mezgebe

Mr. Gebrehiwot Hailemariam

 

14:20-14:40 Towards transforming degraded Mountains into job opportunities and water towers

(Is Area closure the only option)

Discussants

Prof Emiru Berhane

Mr.  Belete Tafere

Dr. Abadi/Girmay

Mr. Desta G/Michael

Prof. Mitiku Haile

 

 

14:40-15:00

Restoring Agricultural lands, Gullies

And home steads for multiple benefits and services

Dr. Sara Teweldebirhan

Dr. Eyasu Abrha

Dr G/her G/Yohannes

15:00-16:30 Interactive discussion Participants
16:30-16:45 Health Break Organizing Committee    
16:45-18:00

 

Summary of Key prioritized deliverables  per sub thematic areas from Day one

·       Landscape based rehabilitation Mountain, Agriculture, homestead rehabilitation

·       Commercial forestry, Privatization of state nurseries

 

 

Prof. Emiru Berhane

 

 

Nigusse Hagazi

 

 

Dr. Kidane Giday

Dr. Aster Gebrekirstos

 

Mr. Kinfe Mezgebe

Mr. Gebrehiwot Hailemariam

 

PARALLEL SESSION-E [30th JULY]:Land restoration and Climate change
09:00-09:20 Climate change                adaptation and mitigation Dr. Amanuel Zenebe

Dr Aster Gebrekirstos

Dr Debalkew Berhe

 

Mr. Desta G/Michael

Mr. Muez

09:20-10:00 Interactive discussion Participants
10:00-10:25 Health Break Organizing Committee    
 

10:30-10:45

Environmental protection policy instruments Dr Debalkew Berhe

 

Dr Debalkew Berhe

 

Mr. Desta G/Michael

Mr. Muez

 

10:45-11:15

Expert Discussants Dr Asemelash Berhane

Mrs Aster Asgedom

11:15-12:30 Interactive Discussion Participants
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00-16:00 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects”

·       creating green parks, green homesteads and waste management in Urban Area

·       Establishing Environment Groups :in Rural and Urban Areas

·       Creating climate resilient villages (energy efficient)

Participants Dr Amanuel Zenebe

Dr. Asmelash

 Mr. Emnet Negash

Mr. Hailemariam Meaza

16:00-16:15 Health Break Organizing Committee    

 

 

PARALLEL Session: Biotechnology Thematic area: Biotechnology as Future Economic Engine for Tigray

MONDAY 29th JULY 2019 Venue-MU-Hall

Time Program Activity Presenter/Discussants Moderator(s) Rapporteur(s)
8:00-8:30 Registration Organizing committee    
8:30-8:40 Program Overview and expected Outputs Hagos Mohammedseid Dr. Gebremeskel Mamo

 

Drs. Hailay Mehari

Mr. Bruh Asmelash

 

Mr. Tesfakiros Semere

08:40-9:00 Opening speech Invited Guest: Professor Fetien Abay
9:00-9:10 Global and National Status of Biotechnology Dr. Teklehaimanot Hailessilassie
9:10-9:20 Briefing on Status of Biotechnology  in Tigray Mr. Micheale Yifter
9:20-9:35 Expert discussants Mr. Haftay Abadi

Dr. Alganesh Tessema

Dr. Girmay Hailu

9:35-10:05 Interactive discussion Participants
10:05-10:35 Health Break Organizing Committee    
10:35-11:00 Strategic issues and action plans on Agricultural Biotechnology for Tigray Mr. Bruh Asmelash

Mr. Hagos Mohamedseid

Dr. Beyene Dimtsu

 

Dr. Gebremeskel Mamo

 

 

Mr. Tesfakiros Semere

 

Mr. Brhanu Kahsay

 

11:00-11:25 Discussants Dr. Alganesh Tessama

Dr. Teklehaimanot Hailesilassie

Drs Gebremedhin Gebreselassie

11:25-12:30 Interactive discussion Participants
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee    
14:00-14:10 Strategic issues  and action plans on Medical Biotechnology for Tigray Goitom Gebremedhin  

Dr. Miesho Belay

 

Mr. Addisu Desalegn

Dr. Genet Gebreyohannes

 

Dr. Nurya Abdurahman

 

Mr. Mulubrhan Mekonnen

14:10-14:20 Strategic issues  and action plans on Industrial Biotechnology for Tigray Haftom Baraki
14:20-14:30 Strategic issues  and action plans on Environmental Biotechnology for Tigray Dr. Gebremeskel Mamo
14:30-14:55 Expert discussants Prof. Abebe Ataklti

Dr. Tesfamariam Berhe

Dr. Gebremeskel

14:55-16:55 Interactive discussion Participants
PARALLEL Session: Biotechnology Thematic area: Biotechnology as Future Economic Engine for Tigray

MONDAY 30th JULY 2019 Venue-MU-Hall

8:30-8:40 Brief wrap up on what have been discussed on 29th July, 2019 Mr. Hagos Mohammedseid  

Dr. Girmay Hailu

Mr. Bruh Asmelash

 

Mr. Ashenafi Kiflu

8:40-8:50 White paper of the Strategic plan for the development of Bio-economy in Tigray (2020-2024) Dr. Alganesh Tessama

 

8:50-10:30 Identifying/Prioritizing Deliverables/Projects in all the sub-themes (Agricultural, Medical, Industrial and Environmental Biotechnology) for Tigray Participants
10:30-10:50 Health Break Organizing Committee    
10:50:11:10 Regional Biotechnology road maps Presentation: what has been done so far Mr. Micheale Yifter,

Mr. Goitom Gebremedhin,

Dr. Berihu Gebrekidan,

Dr. Getachew Hiruy

Dr. Gebremeskel Gebremariam

 

 

Mr. Bruh Asmelash

 

Mr. Etsay Mesele

 

 

 

11:10-11:50 Expert discussants Prof. Abebe Ataklti

Dr. Tesfamariam Berhe

Dr. Gebremeskel M

11:50-12:30 Interactive discussion Participants
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee    
14:00-15:45 Discussion on Ways forward Participants Dr. Beyene Dimtsu Mr. Ashenafi Teklay

Mr. Bruh Asmelash

15:45-16:00 Closing Remarks Professor Mitiku Haile

 

 

 

 

 

Program Schedule for Parallel Session: Renewable and Sustainable Energy

 29th July Venue- MU-Hall

Time Program/ Activity Presenter Moderator(s) Rapporteurs
08:30-08:50 Opening Speech Invited Guest Dr. Mulu Bayray. /
08:50-09:00        
09:00-09:10 Program Overview and expected Outputs Dr. Gebrekidan G.    
09:10-09:40 Tigrai Energy Landscape: Present status quo, Plans and Existing working Regulations Agency Head   Dr. Chalachew M.
09:45-10:05 Solar Energy (Solar PV + Solar Thermal) and Derivatives Mr. Ashenafi W.

Dr. Zebib Yenus

   
10:10-10:25 Wind Energy and Derivatives Dr. Ftwi Yohannes    
10:30-10:45 Health Break Organizing Committee
 

10:45-11:05

Expert Discussants Dr. Mulu Bayray

Dr. Yohannes

Dr. Tsadik K.

Dr. Teklemariam T. Mr. Mulugeta A.
11:05-12:30 Interactive Discussion Participants    
14:00-14:20 Bio-Energy  nd Derivatives Dr. Chalachew M. Dr. Tesfalidet G.  
14:20-14:40 Waste-to-Energy Conversion and Derivatives Dr. Chalachew M.   Mr. Mulugeta A.
 

14:40-15:00

Discussants/Experts Dr. Tesfalidet  G/gergis

Dr. Asfafaw H/silassie

   
15:00-16:30 Interactive Discussion Participants    
16:30-16:45 Health Break Organizing Committee
16:45-17:00 Hydropower Dr. Asfafaw D. Dr. Fitwi Y. TBA
 

17:00-17:15

Expert Discussants Dr. Leake E.

TBA

TBA

   
  Interactive Discussion Participants    
Program Schedule for Parallel Session: Renewable and Sustainable Energy

 30th July Venue- MU-Hall

09:00-09:20 Conventional Oil, Gas, Oil shell Eng. Abrham B. Dr. Zebib Y. TBA
09:20-10:00 Interactive discussion Participants //  
10:00-10:15 Health Break Organizing Committee
10:15-10:30 RE Energy Management and Efficiency Dr. Teklemariam T. Dr. Kiros G. TBA
10:30-10:50 REs Financing Mechanisms/Models Mrs. Evan A. // //
10:50-11:05 Creating Energy literacy society in Tigray, Technology transfer, Capacity building, and Administration in the Energy Sector Dr. Gebrekidan G. // //
11:05-11:15 Expert Discussants Dr. Samson Y.

Dr. Merhawi A.

//  
11:15-12:30 Interactive Discussion Participants //  
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00-16:00 Identifying Key/Prioritized  Deliverables/Projects ” Participants Dr. Chalachew/Dr. Gebrekidan G. TBA
16:00-16:15 Health Break Organizing Committee
16:15:18:00 Identifying Key/Prioritized  Deliverables/Projects ” Participants Dr. Mulu B./Dr. Tesfalidet G. Dr. Ftwi Y.

 

Program Schedule for Parallel Session: Geo-information and Earth Observatory Transformation

29th July 2019     Venue: MU-Hall

08:30-09:30 GSTS´s Thematic “Strategic Proposals for Action” Dr. Biadgilgn Demissie Ms. Abriha Assefa

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

09:31-10:00 Reflection on GSTS’s  “Strategic Proposals for Action” Dr. Daniel Teka

Drs. Ataklti Girma

Mr. Dawit Haile

10:01-10:20 Health Break Organizing Committee
10:21-12:30 Reflection on GSTS’s  “Strategic Proposals for Action” continued Participants Ms. Abriha Assefa

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

12:31-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:01-16:00 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action” Participants Dr. Biadgilgn Demissie Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

16:01-16:20 Health Break Organizing Committee
16:21-17:30 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action”   Dr. Biadgilgn Demissie Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

Program Schedule for Parallel Session: Geo-information and Earth Observatory Transformation

30th July 2019     Venue: MU-Hall

08:30-10:00 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action”   Dr. Daniel Teka

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

10:01-10:20 Health Break Organizing Committee
10:21-12:30 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action” Participants Dr. Daniel Teka

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

12:31-14:00 Lunch Break Organizing Committee    
14:01-16:00 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action” Participants Drs. Ataklti Girma

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

16:01-16:20 Health Break Organizing Committee    
16:21-17:30 Interactive Discussion on “Strategic Proposals for Action”   Drs. Ataklti Girma

 

Dr. Solomon Hishe

Mr. Hailemariam

 

 

 

Program Schedule for Parallel Session: Tourism Development

SUNDAY 29th 2019

Time Program/ Activity Presenter/Discussants Moderator(s)/Chair(s) Rapporteur(s)  
09:05-9:50 The Strategic Interests of Tigrai, the Role of Tourism and its Governance Dr. Hiyab Gebretsadik Dr. Hailu Habtu

Mr. Kebede Amare

 

Mr. Mitiku Gabrehiwot

Mehari Bidu

 

 
9:51-10:35 Evaluations of the Current performance of Tourism in Tigrai Dr Atsbha Gebregziabher  
10:40-10:55 Health Break  
11:00-11:45 Strategic Interventions on Tourism Marketing  in Tigrai Gebrekiros Weldegebriel (Ass.Prof) Dr. Hagos Abreha Mr. Mitiku Gabrehiwot

Mehari Bidu

 

 
11:46:12:30 Strategic Interventions on Tourist Destination Development in Tigrai Teklebirhan (MA)  
12:30-14:00

 

Lunch Break

 

Organizing Committee  
   
14:00-14:20 Panel Discussion with Discussants TBA Dr. Hagos Abreha    
14:25-16:00 Interactive Discussion on “SPA” participants  
16:00-16:15 Health Break  
16:20-18:00 Continued Interactive Discussion on “SPA” Participants      
PARALLEL SESSION- Tourism Development

30th JULY

 
08:30-10:30 Continued Interactive Discussion on “SPA” Participants Dr. Hailu Habtu

 

Mr. Mitiku Gabrehiwot

 

 
10:40-10:55 Health Break                                     Organizing Committee  
10:55:12:30 Continued Interactive Discussion on “SPA” Participants      
12:30-14:30 Lunch Break
14:30-16:30 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants      
16:30-16:45 Health Break
16:45-19:00 Continued on “Identifying Key/Prioritized  Deliverables/Projects ” participants      

 

 

 

Program Schedule for parallel session: DIGITAL TRANSFORMATION IMPLEMENTATION IN TIGRAI

29th July  2019

Time Program/ Activity Presenter/Discussants Moderator(s) Rapporteur(s)
08:30-08:40 Program Overview and expected Outputs Dr. Girma Berhe Mr. Fikru Yifter Mr. Rezene Kiros,

Mr. Samuel Medhin

08:40-09:00 ICT in Tigrai: Current state, plans and challenges ICT Agency
09:00-09:20 Context, knowledge, language and digital literacy Mr. Amanuel Alemayoh
09:20-09:40 People, culture, skill and creating a digital society Mr. Tilahun Kiros
09:40-10:00 Health Break Organizing Committee
10:00-10:30 Discussants/experts M.G. Dr. Teklebrehan Weldearegay,

Dr. Teweldeberhane,

Mr. Alem Hagos

Mr. Fikru Yifter

 

Mr. Rezene Kiros,

Mr. Samuel Medhin

10:30-12:00 Interactive Discussion Participants  
12:00-13:30 Lunch Break Organizing committee
13:30-13:50 Digital Transformation of Public Services in Tigrai Mr. Fikru Yifter Captain. Dr. Mehari Kiros

Mr.Tewelde

Mr.Meareg Aregawi, Mr.Desta Gebre
13:50-14:10 Discussants/experts Dr. Fisseha Gidey,

Mr.GE Gorfu,

Mr.Samuel Girmay

   
14:10-14:55 Interactive discussion Participants    
14:55-15:15 ICT Infrastructure Dr. Shishay Welday Captain. Dr. Mehari Kiros

Mr.Tewelde

 
15:15-15:35 Discussants/experts Mr. Tadesse Gebru,

Mr. Goitom Seyoum,

Mr. Asmelash Tsegay

   
15:00-16:30 Interactive discussion Participants    
16:30-16:50 Health Break Organizing Committee
16:50-18:30 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants Dr. Girma Berhe Mr. Mulalem Hailemariam
Program Schedule for parallel session: DIGITAL TRANSFORMATION IMPLEMENTATION IN TIGRAI

30h July 2019

08:30-08:50 ICT Human Resources Mr. Welde Berhane Mr. Amanuel Alemayoh Mr. Leake Zegeye

Mr. Solomon T.Haimanot

08:50-09:10 Expert Discussants Mr. Desta Asgedom,

Mr. Tsegezab Solomon

Mr. Tesfakiros Arefe

09:10-09:55 Interactive discussion Participants
09:55-10:15 Health Break Organizing Committee
10:15-10:35 ICT Security Dr. Teklemariam Tsegai Mr. Tilahun Kiros Mr. Leake Zegeye

Mr. Solomon T. Haimanot

10:35-10:55 Expert Discussants MG. Dr Teklebrehan,

Dr. Mehari Gebrehawerya

Lt.Col. Dr. Tewoldebrihan Kifle

10:55-11:40 Interactive Discussion Participants
10:55-11:40 Health Break Organizing Committee
13:30-13:50 Institutional Framework Ms. Nigsti Berhanu Mr. Tilahun Kiros Mr. Desta Gebre
13:50-14:10 Expert Discussants Mr. Tesafy Hadgu, Mr.Tedros Sisay
14:10-14:55 Interactive Discussion Participants
14:55-15:15 Health Break Organizing Committee
15:15-16:30 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants Dr. Girma Berhe Mr. Mulalem Hailemariam

 

Program Schedule for Parallel Session: Youth Development (YD)

29th July 2019 Venue –MU-Hall

Time Activity Presenter Moderator Reporter
8:30 – 8:45 Welcoming speech Invited Guest  

 

Dr. Berhe Mekonen

 

 

TBA

8:46 – 9:15  Why youth development Welday Gebremedhin
9:16 – 9:45 Overall strategies for YD Dr. Kinfe Abraha
9:46 – 10:15 Self-enquiry  & youth empowerment Tsehaye Kidane
10:16 – 10:35 Tea break Organizing committee
10:36 – 12:30 Discussion Participants
12:31 – 2:00 Lunch time Organizing Committee  
2:01 – 2:30 Youth Unemployment Problem and its Mitigation Strategies in Tigray Dr. Mekonen Kassahun  

 

Welday Gebremedhin

 

 

 

TBA

2:31 – 3:15 Discussion Participants
3:16 – 3:35 Tea break Organizing committee
3:36 – 4:05 Reflections from the bureau of Youth and Sport W/ro Genet  Arefe
4:05 – 5:00 Discussion Participants
Program Schedule for Parallel Session: Youth Development (YD)

30th July 2019 Venue-MU-Hall

Time Activity Presenter Moderator Reporter
8:30 – 8:45 Brief summary of the discussions of day one    
8:46 – 9:15 Addressing the Missing Middle Through

Venture Capital Development in Tigray

Dr. Mekonen Kassahun  

 

 

Tsehaye Kidane

 

 

 

 

TBA

9:16 – 9:45 Youth organizations in the youth development process Tekeste Sebhat
9:46 – 10:15 Discussion  
10:16 – 10:35 Tea break Organizing committee
10:36 – 11:00 Mentoring as a strategy for YS Dr. Kinfe Abraha
11:00 – 11:30 Experiences and best practices Abebe Gebremedhin
12:31 – 2:00 Lunch Organizing committee    
2:01 – 2:30 The Way forward and action points    

Dr. Kinfe Abraha

And

W/ro Genet Arefe

 

 

 

TBA

2:31 – 3:15 Discussions Participants
3:16 – 3:35 Tea break Organizing committee
3:36 – 4:05 The Way forward and action points Participants
4:05 – 5:00 The Way forward and action points  
5:00 – 5:15 Closing    

 

 

Program Schedule for Parallel Session: GPS-Justice

29th JULY 2019  Venue-MU-Hall

Time Program/ Activity Presenter/Discussants Moderator(s) Rapporteur(s)
08:30-09:00 Introduction to the Theme and Process Design GSP-Justice Dr Mehari Taddele Maru TBA
09:00-0930 Tigrai GPS-Justice Landscape TIPs or RS TBA
09:30-09:40 Challenges in Public Governance in Tigrai Dr Goitom Gebremedhin Mr. Redae Halefom TBA
09:40-09:50 Administration of Justice in Tigrai Dr Menbereteshai Taddese TBA
09:50-10:00 Meritocracy in Tigrai Public Service Mr. Redae GebreEgziabher  
10:00-11:00 Discussion and Deliberations on actionable recommendations   TBA
11:00-11:20 Health Break Organizing Committee
11:20-11:35 History and Identity of Tigrai and Tegaru to Build Cohesion in the Public Meressa Tsehaye Gebrewahd Memhir Muluworki K/Mariam TBA
11:35-11:45 Infrastructure for Dialogue and Reconciliation in Tigray Dr. Mesfin Gebremichel TBA
11:45-13:00 Discussion and Deliberations on actionable recommendations   TBA
13:00-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00-14:10 Protection of Human Rights in Tigrai Dr. Gebrehiwot Hadus Dr Goitom Aregawi

 

 

 

 

TBA
14:10-14:20 Water Resource Governance in Federal System Mr. Abiy Chelkeba Worku TBA
14:20-14:30 Environmental Law and Governance in Tigrai Dr Tsegai Berhane TBA
14:30-14:40 Corporate Governance in Tigrai Mr. Ataklti Hailesellassie TBA
14:30-14:40 Meritocracy in Local Governance in Tigrai Mr. Abrah Birhanu TBA
14:40-16:30 Discussion and Deliberations on actionable recommendations Participants  
16:30-17:00 Tea Break All Audience      TBA TBA
Program Schedule for Parallel Session: GPS-Justice

30th JULY 2019  Venue-MU-Hall

08:30-10:30 State of Peace and Security in State of Tigray, the Federation and Global Affairs Dr Mehari Taddele Maru Dr Fiseha Haftetsion TBA
10:30-10:45 State of the federation –Ethiopia Dr Mengistu Arefane    
10:45:12:30 Geopolitical developments in the Horn of Africa: Eritrea Dr Medhane Taddesse   TBA
12:30-14:30 Credible Election towards legitimacy and democracy Daniel Berhane    
14:30-16:30 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants Dr Mehari Taddele Maru TBA
16:30-16:45 Health Break Organizing Committee
16:45-19:00 Continued on “Identifying Key/Prioritized  Deliverables/Projects ” Participants Dr Mehari Taddele Maru TBA

 

 

 

Program Schedule for Parallel Session: Transport, Urban and Regional Planning and Development

29th JULY]           Venue: MU-Hall

Time Program Activity Presenter Moderator (s) Rapporteur (s)
08:30-09:00 Opening Speech Invited Guest Dr. Ghebrehiwet Tesfai  
09:00-09:10 Program Overview and expected Outputs Prof. Elias Kassa
09:10-09:40 Tigray Transport systems: Present status quo, Plans and Existing working Regulations Transport Bureau Head
09:40-10:10 Tigray Urban and regional development: Present status quo, Plans and Existing working Regulations  Head or Representative
10:10-10:25 Health Break Organizing Committee
10:25-10:40 Professional certification and licensing Prof. Elias Kassa Dr. Zemenfes Gebregziabher Mrs. Sara Amare
10:40-10:55 Reflections on the presentations Dr. Ghebrehiwet Tesfai

Dr. Zemenfes Gebregziabher

Mr. Hadush Aregawi

10:55-11:15 Transport infrastructure development Prof. Elias Kassa Dr. Alebel Bayrau
11:15-11:35 Reflections on the presentation Mr. Tewodros Dawit

Mr. Tadesse Yemane

Dr. Alemgena Alene

Dr. Alebel Bayrau

11:35-12:30 Interactive Discussion Participants
12:30-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00-14:20 Urban transport planning and urban mobility-T3 Mr Biruk Gebremedhin Dr. Mewael Berhane Mrs. Azeb Tesfay
14:20-14:40 Expert Discussants Dr. Solomon Kidane

Dr. Ashenafi Aregawi

14:40-15:40 Interactive Discussion Participants
15:40-15:55 Health Break Organizing Committee
15:55-17:00 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects on T1, T3, T4 Participants Dr. Ghebrehiwet Tesfai Mrs Azeb Tesfay
17:00-17:20 Urban cadastral system-T7 Mr Giday Desta Mr Biruk Gebremedhin
17:20-17:40 Expert Discussants Dr. Ghebrehiwet Tesfai
17:40-18:25 Interactive Discussion Participants
18:25-18:45 Prioritized Deliverables/Projects Participants
Program Schedule for Parallel Session: Transport, Urban and Regional Planning and Development

30th July 2019

08:30-08:50 Urban housing development and provision-T2 Mrs Sara Amare Dr. Hadush Goitom Mr. Giday Desta
08:50-09:10 Expert Discussants Dr. Axumawit Gebre-egziabher

TBA

09:10-10:00 Interactive Discussion Participants
10:00-10:30 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants
10:30-10:45 Health Break Organizing Committee

 

10:45-11:05 City branding Mrs. Azeb Tesfay Mr. Biruk Gebremedhin Mr. Giday Desta
11:05-11:25 Expert Discussants Mr Biruk Gebremedhin
11:25-12:05 Interactive Discussion Participants
12:05-12:40 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants
12:40-14:00 Lunch Break Organizing Committee
14:00-14:20 Urban environmental sustainability-T5 Mrs. Sara Amare Mr. Giday Desta Mr Biruk Gebremedhin
14:20-14:40 Expert Discussants Dr. Mewael Berhane

Mrs. Azeb Tesfay

Mr. Eyoel Guush

TBA

14:40-15:30 Interactive Discussion Participants
15:40-16:15 Identifying Key/Prioritized Deliverables/Projects Participants
16:15-16: 30 Health Break Organizing Committee